Kako da prepoznate pravi kačkavalj
Kad kažemo pravi kačkavalj, mislimo na sir napravljen od mleka. Jer, na našem tržištu se na žalost mogu naći razni proizvodi koji se nazivaju kačkavaljem, a nemaju nikakve veze s ovim divnom namirnicom koja se pravi od ovčijeg ili kravljeg mleka.
Nećemo vas zamarati pravilnikom, pravilnim imenima, koristićemo opšte prihvaćeno, naradsko ime kačkavalj. Kvalitetan kačkavalj ima najmanje 45% mlečne masti, suve materije više od 56% ali i ispod 44% vlage. Najčešće se pravi od kravljeg, mešanog kravljeg i ovčijeg mleka a ređe samo od ovčijeg. Kačkavalj može da se pravi i od kozjeg mleka, čistog ili pomešanog s kravljim.
Da bismo dobili kilogram kačkavalja potrebno je pet litara mleka i puno strpljenja i veštine. To je ono što pravi i kvalitetan kačkavalj razlikuje od bledih kopija. Na žalost, prehrambena industrija često zna da nam podvali, pa u kačkavalj dodaje materije koje nikako ne bi smele tu da se nađu, najčešće palmino ulje. Što je najgore, često nećete po ceni shvatiti da ste nasamareni i da jedete nešto što nema nikakve veze s kačkavaljom.
Kako da testirate da li je kačkavalj pravi?
Boja
Kačkavalj u koji su dodate nedozvoljene supstance ima intenzivniju žutu boju, koja najčešće potiče od palminog ulja.
Čvrstina
Kada dodirnete lažni kačkavalj, dosta je mekši i ugiba se pod prstima u odnosu na pravi sir
Zadržavanje na nožu
Kada sečete kačkavalj sobne temperature rashlađenim nožem, ako masnoća ostaje na nožu, taj kačkavalj je problematičan i sigurno ima dodatke koje ne bi smeo da ima. Mlečna mast se ne topi na sobnoj temperaturi, za razliku od biljne.
Topljenje
A ako želite pouzdano da znate da li jedete pravi kačkavalj ili nezdravu zamenu, napravite – topli sendvič!
Kada se kačkavalj ugreje u rerni, ako je pravi, rastopiće se po površini i postati rastegljiv a ako je falsifikat, istopiće se od njega neće ostati gotovo ništa.
Šta je rešenje?
U današnje vreme svi kao kupci moramo da se naoružamo debelim znanjem o hrani koju jedemo i idemo u kupovinu s lupom kako bismo pažljivo čitali deklaracije (čak i ono što piše sitnim slovima). To proces kupovine neretko pretvara u stres i nelagodu, umesto uživanja u nabavci omiljenih namirnica.
Ispitivanje da li je na primer, kačkavalj pravi je samo jedna od mera koju treba da preduzmemo pre nego što obavimo našu nedeljnu kupovinu. Na žalost, podvaljuje nam se i s kajmakom (link na tekst o kajmaku), ali uz pomoć raznih neistinitih tvrdnji na deklaracijama proizvoda (link na tekst o zabludama).
Jedna od opcija je da neke od proizvoda koje volite, napravite sami kod kuće. Kvalitetan kačkavalj možete napraviti i sami kod kuće, ali potrebno vam je znanje, vreme i kvalitetno mleko.
A možete da nađete proizvođače kojima verujete i u čije postupke i kvalitet proizvoda ste se već više puta uverili. Znate da sve proizvode na Domaccini policama bira naša Marija Slović, koja je IFS, međunarodno sertifikovani ocenjivač hrane, što znači da se na našim policama nalaze samo pravi, domaćinski proizvodi bez aditiva i dodataka kojima tu nije mesto. U našem Mlečnom ćošetu naći ćete naš izbor kačkavalja koji su provereno dobri i kvalitetni.
Ako imate dodatna pitanja u vezi kačkavalja, javite nam se na tezga@domaccini.rs
Odličan je kačkavalj, kao i ostali sirevi kupljeni kod Vas.
Nažalost, imaju manu: Loše su upakovani. Poslednji put smo kupili 3 ili 4 komada, folija se otvorila i svi su se ubudjali mada su bili u frižideru. Iskoristili smo deo, a dobar deo je bačen.
Prava šteta!
Svaka cast za trud, rad i zalaganje. Danas je raritet pronaci kvalitetnu hranu i proizvodjaca kom je kupac iznad profita.
Primedba na tekst: nije zamena automatski “nezdrava”. Zašto bi bila? Jadnostavno, možda nije kačkavalj mada se prodaje pod tim imenom.
Može neki sir da bude kačkavalj a da je pritom lošeg kvaliteta. Opet: nema automatizma! Ako je neki sir kačkavalj po svim kriterijumima, to ne mora da znači da je vrhunskog kvaliteta.